Близо 100 ученици от пет плевенски училища участваха в организирани от Административен съд - Плевен мероприятия по Образователната програма „Съдебната власт - информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“, реализирана съвместно от ВСС и МОН

На 15.04.2025 г. и 16.04.2025 г. в рамките на реализираната през учебната 2024/2025 г. съвместно от ВСС и МОН Образователна програма „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“ в сградата на Административен съд гр.Плевен бяха проведени лекции и дискусии с близо 100 ученици от пет плевенски училища на тема „Административно правосъдие. Основни положения в законодателството, свързани със статута на учениците – права и задължения. Правила за поведение в училище“. Лектор по време на проведените срещи беше и.ф.председател на Административен съд - Плевен – съдия Даниела Дилова.
На 15.04.2025 г. участие в събитието взеха общо 40 ученици от IХд клас на СУ „Иван Вазов“ гр.Плевен, водени от класния ръководител г-жа Диана Иванчева-Димитрова, и от ХIв клас на Националното училище по изкуствата „Панайот Пипков“ гр.Плевен, водени от г-жа Детелина Христова – учител и г-жа Ивелина Колева – психолог.
На 16.04.2025 г. беше проведена среща с общо 54 ученици от Хб клас, специалност „Съдебна администрация“, на Професионалната гинмнация по ресторантьорство, търговия и обслужване гр.Плевен, водени от г-жа Габриела Григорова - учител, VIII, IX и XII клас на ДФСГ „Интелект“ гр.Плевен, водени от г-жа Денка Недялкова - учител, както и от XII клас на Професионална гимназия с преподаване на чужди езици „Димитър Димов“ гр.Плевен, водени от г-жа Мариета Йотова – учител.
Всички срещи с учениците преминаха чрез представяне на изложение по темата от съдия Дилова, след което се проведоха дискусии с присъстващите, по време на които подрастващите задаваха множество въпроси, породени от чутото и свързани както с обсъжданите теми, така и с други интересуващи ги аспекти на правораздавателния процес в Република България.
И.ф. председател на Административен съд - Плевен запозна учениците с особеното място, което административните съдилища заемат в българската правораздавателна система, както и с изключително важната роля, която те изпълняват. На присъстващите бяха разяснени подробно и с реални примери принципите на функциониране на административното правосъдие, неговия обхват, особености и значимост, подсъдността на различните видове дела, степенуването на нормативните актове и първенстващото значение и роля на Конституцията. Съдия Дилова обясни същността и характеристиките на административните нарушения, както и особеностите, които ги отличават от престъпленията. Отново с конкретни примери, учениците бяха запознати и с административните наказания, като способ за санкциониране на административните нарушения.
На присъстващите бяха обяснени подробно залегналите в Закона за предучилищното и училищното образование права на учениците, сред които това да бъдат обучавани и възпитавани в здравословна, безопасна и сигурна среда, да бъдат зачитани като активни участници в образователния процес, да избират профила и професията си, да дават мнения и предложения за училищните дейности и др. Наред с това, на учениците беше обяснено, че срещу всяко право стои съответно задължение и упражняването на предоставените им права никога не следва да води до накърняване на правата на другите. Присъстващите бяха запознати подробно с предвидените в Закона задължения, като това да присъстват и да участват в учебните часове и занимания, да съхраняват авторитета на училището и да допринасят за развитие на добрите традиции, да зачитат правата, честта и достойнството на другите, както и да не прилагат физическо и психическо насилие, да не участват в хазартни игри, да не употребяват тютюн и тютюневи изделия, алкохол и наркотични вещества, и др. Особено внимание беше обърнато на задължението на учениците да съблюдават приетия в съответното училище Правилник за устройството и дейността, в който са доразвити законовите положения и са уредени специфични за училището организационни, устройствени и други въпроси.
Изложението и дискусиите бяха разнообразени с провеждането на игри, чрез които част от обсъжданите теми бяха реално онагледени и поднесени още по-достъпно за учениците.
След приключване на дискусиите, съдия Даниела Дилова подари за спомен на всеки от учениците по един екземпляр от Конституцията на Република България, осигурени в рамките на Образователната програма, като им пожела да бъдат здрави, да растат съвестни и отговорни граждани, да съблюдават законоустановения в обществото ред, както и смело да отстояват собствените си законни права и интереси.